WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE !!!
BannerMania
Wywiad z Panem Lechem Pietrzakiem, Wielkim Mistrzem Bractwa Piwnego.

Jest Pan Wielkim Mistrzem Bractwa Piwnego, proszę przybliżyć czytelnikom swoją organizację.


Sąd Wojewódzki w Łodzi, 28 grudnia 1995 roku, zarejestrował Towarzystwo Promocji Kultury Piwa - Bractwo Piwne, prace nad stworzeniem stowarzyszenia rozpoczeliśmy jeszcze w roku 1994. Bractwo jest specyficznym, "związkiem zawodowym piwoszy polskich", nasz podstawowy cel umieściliśmy w nazwie towarzystwa: chcemy promować Kulturę Piwa..

Co Pan przez to rozumie ?

Wszystko co ten złocisty napój otacza: jego jakość, cena, warunki w jakiej przychodzi piwoszom delektować się swoim trunkiem, atmosfera w piwiarniach i nowy styl picia, który my nazwaliśmy: "elegancja i umiar przy kuflu".

Jak te szczytne zamiary wprowadzicie w życie ?

Najtrudniej będzie "nauczyć" Polaków "...umiaru przy kuflu". Większość z naszych rodaków preferuje "wschodniosłowiański" styl spożywania, a mianowicie do utraty przytomności, w napojach alkoholowych przede wszystkim widzą procenty. Dlatego też powodzeniem cieszy się czysta gorzała i napoje winopochodne, których cena jest relatywnie niższa niż ceny piwa. Browary też ugieły się pod naporem preferencji klientów - każdy liczący się zakład produkuje piwo jasne mocne, na etykietach podawana jest zawartość alkoholu w przeliczeniu na objętość (wyższa od zawartości alkoholu w przeliczeniu na wagę). Dla piwosza podstawową informacją jest rodzaj piwa i zawartość procentowa ekstraktu. Ale dość narzekać. Pragniemy organizować imprezy, które przypomną biesiadny charakter piwa. Chcemy kultywować stare tradycje i tworzyć nowe wartości związane z chmielowym napojem: karczmy staropolskie, biesiady piwne etc. Uważamy, że dorosła młodzież powinna zobaczyć jak miło można się bawić przy jednym góra dwóch kuflach dobrego piwa, w miłej atmosferze, śpiewając i czując się jednym wielkim bractwem... Bractwem Piwnym.

A co z jakością i ceną piwa ?

Większość polskich browarów produkuje dobre piwo, nie musimy się za nie wstydzić w Europie. W przyszłości, jako towarzystwo ochrony konsumenta piwa, będziemy kontrolować i reagować na wszelkie "wpadki" browarów i obniżenie się jakości piwa. Najgorsza rzecz dzieje się z ceną piwa. Proszę sobie uzmyslowić, że aż ok. 75% z ceny detalicznej piwa wędruje do ministerstwa finansów Jaki jest efekt tej polityki ? W sklepie dobre piwo (0,5l. napoju o zaw.alk. 4,5%) nie jest wstanie konkurować z "jabolem" (0,75l. cieczy o zaw. alk. 8%-12%). Za cenę butelki wódki kupimy około sześciu butelek piwa, a powinniśmy conajmniej dwa razy więcej (w Czechach piętnaście !). W czerwcu 1996 roku wystosowaliśmy protest do Pana Wicepremiera, ministra finansów Grzegorza Kołodko, do dziś bez echa. W najbliższym czasie chcemy ponowić protest, ale w innej, bardziej widowiskowej formie.

Co może Pan powiedzieć o polskich piwiarniach ?

Nie wyobrażam sobie dnia bez odwiedzenia jednej z łódzkich piwiarni i wypicia kufla chłodnego piwa. Faktem jest, że nie mamy jeszcze tradycji biesiadowania, a próba nawiązania rozmowy z nieznajomym wspólnie pijącym piwo np. "jak ci smakuje ?" w najlepszym razie zakończy się stwierdzeniem: "co cię to obchodzi". Przeciętna polska piwiarnia jest niestety bez indywidualnej atmosfery, zazwyczaj zadymiona, zmusza klienta do szybkiego skonsumowania napoju. Chcemy promować piwnych barmanów, którzy są "sercem" piwiarni. To dzięki ich dobrej pracy będzie mniej chamstwa i wulgaryzmów, a co za tym idzie więcej klientów. Dobry barman dba o klienta i o jego otoczenie. W przyszłym roku ogłosimy ogólnopolski konkurs o miano Najlepszego Barmana Piwnego Roku.

Wasze plany na przyszłość ?

Dalsza promocja stowarzyszenia. Do tej pory byliśmy uczestnikami: Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie, Targów Piwa w Bydgoszczy i w Kielcach. Przed nami jeszcze targi w Łodzi i Gdańsku. Nawiązujemy kontakty z przemysłem piwowarskim i podobnymi do nas organizacjami z całej Europy. Planujemy wiele imprez promujących ,nasz "styl" picia piwa, konkurs o którym mówiłem wcześniej a poza tym chcemy wydać przewodnik po polskich piwiariniach

Jak można się do Was dołączyć ?

Przede wszystkim trzeba mieć ukończone osiemnaście lat i lubić piwo. Podstawowym ogniwem towarzystwa jest Lokalny Krąg Bractwa Piwnego, terenem działania jest miasto lub gmina. Aby utworzyć Kršg potrzebne jest dziesięć osób, chcących działać razem z nami. Na wszelkie pytania przysłane na nasz adres:

Bractwo Piwne
Towarzystwo Promocji Kultury Piwa
Piotrkowska 77
90-423 Łódź
odpowiemy niezwłocznie.

Co można Panu życzyć ?

Tańszego i jeszcze lepszego piwa, miłej i biesiadnej atmosfery we wszystkich polskich piwiarniach i zdrowia bym dlugo mógł pić mój ulubiony napój - piwo.

Życzę to Panu i wszystkim piwoszom z Bractwa Piwnego.

Dziękuję i zapraszam wszystkich do współpracy z naszym towarzystwem.

Zobacz stronę Bractwa Piwnego-http://www.ikki.com.pl/~brapiw


 Strona tytułowa